• ក្រឹត្យ​ចុះថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៣៦ ស្តីពី​ការផ្តល់បន្ថែម​​​នូវរបប​​អាហារ សម្លៀកបំពាក់ និង​​ការថែទាំសម្រាប់អ្នកធ្វើការ​កាត់ជំពាក់​ ដែល​មាន​ប្រាក់ឈ្នួលតិច
• ក្រឹត្យចុះ​ថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៣៦ អនុវត្ត​​ចំពោះ​ប្រជាជនឥណ្ឌូចិន និង​អ្នកមាន​បុព្វសិទ្ធិដូចគ្នា
• ក្រឹត្យ​ចុះថ្ងៃទី​២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​១៩៣៧ អនុវត្ត​ចំពោះ​ប្រជាជនអឺរ៉ុប និង​អ្នកមាន​​បុព្វសិទ្ធិដូចគ្នា
• ព្រះរាជក្រម​​លេខ៨៤ នស ចុះថ្ងៃទី​ថ្ងៃទី​២០ ខែឧសភា ឆ្នាំ​១៩៣៨ ពង្រីក​​វិសាលភាព​​នៃការអនុវត្ត​ក្រឹត្យ​ឆ្នាំ១៩៣៧ ដល់អាណិកជនខ្មែរ
• ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៤ ចុះថ្ងៃទី០៦ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៣៧ ស្តីពីការ​ដាក់ឱ្យ​អនុវត្ត​​ចំពោះកម្មករនិយោជិតខ្មែរ​នូវ​អត្ថបទស្តីពីការ​ផ្សះផ្សា និង​ដោះស្រាយ​វិវាទ​ការងារ
• ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ​៧៤ ចុះថ្ងៃទី២២ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​១៩៣៧​ ស្តីពីវាទបទបញ្ជានៃសៀវ​ភៅ​កម្មករមកដល់​ជនជាតិខ្មែរ
• ក្រឹត្យរបស់អគ្គទេសាភិបាលឥណ្ឌូចិន លេខ២៨៧ ចុះថ្ងៃទី១៩ ខែមករា ឆ្នាំ១៩៣៧ ស្តីពីថ្ងៃឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំនៃកម្មករ និងនិយោជិតជាតិឥណ្ឌូចិន
• ក្រឹត្យរបស់អគ្គទេសាភិបាលឥណ្ឌូចិន ចុះថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៤៤ ស្តីពីថ្ងៃឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំនៃកម្មករ និងនិយោជិតជាតិអឺរ៉ុប។
• ព្រះរាជក្រមលេខ១២៣ ន.ស ចុះថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៤៤ និរាករ​ណ៍​ព្រះរាជប្រកា​ស​​ចុះថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៨៩៧ និង​ ថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៣​៦
• ក្រឹត្យរបស់ស្នងការជាន់ខ្ពស់បារាំងនៅឥណ្ឌូចិន លេខ២៧២-៣៣៨៦ ចុះថ្ងៃទី២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៤៨ កំណត់បណ្តោះអាសន្នវិធីឈប់សម្រាកប្រចាំឆ្នាំនៃអ្នកស៊ីឈ្នួលជាតិអឺរ៉ុប និងអ្នកមានបុព្វសិទ្ធិដូចគ្នា។
• ​​នៅឆ្នាំ​១៩៤៦ មាន​គណបក្ស​នយោបាយ​ចាប់ផ្តើម​បង្កើតឡើង ដើម្បីចូលរួម​ការ​បោះ​​ឆ្នោ​​ត​ជ្រើសរើសរដ្ឋសភា ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្តទៅនៅខែកញ្ញា ហើយ​រាជរដ្ឋា​ភិបាល​នៃរបបរាជាធិបតេយ្យ​អាស្រ័យសភា​នៃ​ប្រទេសកម្ពុជាដំបូង​បំផុត ​ក៏ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង ដឹកនាំដោយ ព្រះអង្គម្ចាស់ ស៊ីសុវត្ថិ យុត្តិវង្ស (១៥/១២/១៩៤៦ ដល់ ២៤/៧/១៩​៤៧)។
• ព្រះរាជក្រម​លេខ៣៧៥ ន.ស. ចុះថ្ងៃទី៣០ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៤៧ ស្តីពី​រជ្ជវាសី​​នៃការ​វាទ​នីតិក្រម​ការងារបារាំង គឺជាច្បាប់​​​មូលដ្ឋាន​មួយ​សម្រាប់​បទប្បញ្ញត្តិពាក់ព័ន្ធ​វិស័យ​​ការងារ​ ដោយ​បាន​​កំណត់ក្នុង​មាត្រា១​ ថា «នីតិក្រម​ការងារបារាំង ដែលកំពុងអនុវត្តនៅក្នុង​ប្រទេសកម្ពុជា ត្រូវបានប្រើ​ប្រាស់​​​​ជាបណ្តោះអាសន្ន រហូត​ដល់មាន​បទប្បញ្ញ​ត្តិ​ការងារថ្មីមកជំនួស»។ តាមព្រះ​រាជក្រម​​​​នេះ រាល់បទប្បញ្ញត្តិនៃ​នីតិក្រម​បារាំង ត្រូវបាន​យក​ទៅអនុវត្ត​ចំពោះជនជាតិខ្មែរ។
• នៅ​ឆ្នាំ​១៩៤៧ ក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាលរបស់ ព្រះអង្គម្ចាស់ ស៊ីសុវត្ថិ វឌ្ឍឆាយាវង្ស (២៥/៧/១៩៤៧ ដល់ ២០​/​២/១៩៤៨) ​មានការ​បង្កើត​ អធិការដ្ឋានការងារខ្មែរ និង​​ការិយាល័យ​សង្គមកិច្ច​ ដែ​លពេលនោះអង្គភាព​ទាំងពីរនេះ​​​ស្ថិតនៅក្រោមឱវាទនៃក្រសួង​​​ព័ត៌មាន និង​សង្គមកិច្ច ដែលត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​តាម​ព្រះរាជក្រម​លេខ​៣៧៨ ន.ស​ ចុះថ្ងៃទី៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៤៧ ដោយ​លុបចេញ​ក្រសួង​ព័ត៌មាន ឃោស​នាការ និងការ​បោះពុម្ពផ្សាយ ដែល​ត្រូវបាន​បង្កើត​ដោយ​ព្រះរាជក្រម​ ចុះថ្ងៃទី​២៥ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​​១៩៤៧។​
• នៅ​ឆ្នាំ​១៩៤៨ ក្រសួងសុខាភិបាល ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​តាម​ព្រះរាជក្រមលេខ២០ន.ស ចុះថ្ងៃទី២០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ​១៩៤៨។
• នៅ​​ឆ្នាំ​១៩៤​៩ ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៨៨ ន.ស នេះ ត្រូវ​​និរាករណ៍ ហើយ​ជំនួស​ដោយ​ព្រះរាជ​ក្រឹត្យ​​​​​លេខ១៤២ ន.ស ចុះថ្ងៃទី១៩ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៤៩ ដោយ​ពេលនោះមានការ​ច្របាច់បញ្ចូល​វិស័យ​សុខាភិបាល វិស័យ​​សង្គ​មកិច្ច រួមទាំងវិស័យ​ការងារ ឱ្យ​នៅក្រោម​ឱវាទក្រសួង​​សុខា​ភិបាល និង​សង្គមកិច្ច​​។
• រហូត​ដល់​ឆ្នាំ​​១៩៥​១​ ក្រោ​យ​​ការ​ចុះហត្ថលេខា​​លើ​សន្ធិសញ្ញា​​​បារាំ​ង-ខ្មែរ ថ្ងៃទី៨ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៤៩ ដែល​លុបចោល​នូវ​សន្ធិសញ្ញា​អាណាព្យាបាល ថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ​ឆ្នាំ​១៨៦៣ និងអនុសញ្ញាថ្ងៃទី១៨ ខែមិថុនា ​ឆ្នាំ​១៨៨៤ ​​ប្រទេ​ស​បារាំងបាន​ព្រម​ទទួ​ល​​ស្គាល់​​តាម​ផ្លូវច្បាប់​ ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ជារដ្ឋឯករាជ្យមួយ​ស្ថិតក្នុងសហព័ន្ធឥណ្ឌូ​ចិនបារាំង​។​ ដោយ​អនុវត្ត​តាម​មាត្រា​២ នៃអនុសញ្ញា​នេះ អធិការដ្ឋានការងារ​បារាំង​ក៏​ត្រូវ​បាន​ផ្ទេរមក​ឱ្យ​សមត្ថកិច្ចនៃរដ្ឋាភិបាល​ខ្មែរ​នាពេល​នោះ ហើយ​ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និង​ការងារ ក៏​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើងតាម​ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ១៦៨ ន.ស ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៥​១​។ ​
• ក្រសួងទទួលបន្ទុកវិស័យការងារ​ ត្រូវបាន​បង្កើត​ឡើង​ជាផ្លូវការដំបូងដោ​យ​​មាន​ឈ្មោះថា ​ក្រសួងសុខាភិបាល ការងារ និង​​សង្គមកិច្ច តាម​ព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ១៦៨ ន.ស ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៥​១ ទទួលបន្ទុកលើ​​វិស័យ​​ចំនួន​៣គឺ វិស័យ​សុខាភិបាល​ វិស័យ​សង្គម​កិច្ច និង​វិស័យ​ការងារ ។
ដំណាក់កាលចាប់ពីឆ្នាំ១៩៥៣ ដល់ឆ្នាំ១៩៧០
• នៅឆ្នាំ​១៩៥​៧ ​មាន​ការរើ​រៀបចំ​បន្ថែមនូវ​ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និងការ​ងារ​ ដោយ​​និរាករណ៍បញ្ញត្តិនៃប្រកា​រ ១, ៨, ៩, ១០, ១១, និង១២ នៃ​ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ១៦៨ ​ន.ស. ចុះថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​១៩៥១ តាម​​ព្រះរាជ​​ក្រឹត្យ​លេខ៦៥១ ន.ស ចុះថ្ងៃទី២៦ ខែ​ធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៥៧​​ ស្តីពី​ការ​បង្កើត​ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និងការ​ងារ ។
• នៅឆ្នាំ​១៩៦១ ​មាន​កែ​សម្រួលឡើងវិញ​នូវរចនាសម្ព័ន្ធ​របស់​ក្រសួងសង្គមកិច្ច និងការងារជាថ្មីម្តងទៀត​ តាមព្រះរាជក្រឹត្យចំនួនបួនរួមមាន ​ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៣ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការរើរៀ​ប​ចំ​​​ឡើងវិញ​នៃក្រសួង​​សង្គមកិច្ច និងការងារ, ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៤ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពី​​​ការ​រើរៀបចំ​ឡើងវិញនៃ​អធិការដ្ឋាន​សង្គមកិច្ច, ព្រះរាជក្រឹត្យលេខ៦៥ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការ​រើរៀបចំឡើងវិញ​នៃអគ្គាធិការដ្ឋាន​ការងារ និងព្រះរាជក្រឹត្យ​លេខ៦៦ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៦១ ស្តីពីការ​រើរៀបចំឡើងវិញនៃ​អធិការដ្ឋាន​កសិដ្ឋាន។
• ឆ្នាំ១៩៦៨ ទើប​មាន​ការ​រើកែសម្រួល​រចនា​​​សម្ព័ន្ធគ្រប់គ្រង​របស់ក្រសួង ​​សង្គមកិច្ច និងការងារ ម្តងទៀត តាម​ក្រឹត្យ​ច្បាប់​លេខ៤៩១/៦៨-ប.រ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៦៨ ស្តីពីការ​រៀបចំ​ជាថ្មីនៃ​ក្រសួ​ង​​​សង្គមកិច្ច និងការងារ និង​ក្រុម​ដែលនៅក្រោម​ឱវាទ ដោ​យ​​​និរាករណ៍​​នូវ​បទប្បញ្ញត្តិនៃព្រះរាជក្រឹត្យលេ​ខ៦៣, ៦៤, ៦៥, ៦៦ ប.រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៦​១ ដោ​យ ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និងការងារមានភារកិច្ចទ​ទួលខុស​ត្រូវ​ខាងបញ្ហា​ការងារ អាជីវពលកម្ម និង​កិច្ចការ​​សង្គម​។
ដំណាក់កាលចាប់ពីឆ្នាំ១៩៧០ ដល់ឆ្នាំ១៩៧៩
• របបសាធារណរដ្ឋខ្មែរ បានចូលជាសមាជិកអង្គការអន្តរជាតិខាងការងារតាមក្រមលេខ៤៦៧/៧១ ប.រ ចុះថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ១៩៧១ ដោយគិតចាប់​ពីថ្ងៃទី២៤ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ១៩៦៩។
• របបសាធារណរដ្ឋខ្មែរ​ បាន​​​រៀបចំ​ឡើង​វិញ​​​​នូវ​រចនាសម្ព័ន្ធ​រដ្ឋបាល​ការ​ងារ​ និងព្រមទាំងមាន​ការ​រៀបចំ​នូវ​សេចក្តីព្រាង​​ច្បាប់ការងារ​ថ្មី ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រកា​ស​​​ឱ្យ​ប្រើ​តាម ​​ក្រម​លេខ ២/៧២ នៅ​ថ្ងៃទី១៤ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៧២ ប៉ុន្តែ​ច្បាប់ការងារថ្មីនេះ ពុំដែលត្រូវ​បាន​​អនុវត្ត​​នោះ​ទេ ​ដោ​យ​សារ​កត្តាសង្គ្រាមស៊ីវិល​។
• តាម​ក្រឹត្យលេខ៧០១/៧០ ប.រ ចុះថ្ងៃទី៣១ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៧០ ក្រសួ​ង​​​​សង្គម​​កិច្ច និងការងារ​ ត្រូវបាន​ប្តូរឈ្មោះ​ជា ក្រសួង​​សង្គមកិច្ច និងការងារ និង​មុខរបរ វិញ ដោយ​ក្រសួ​ង​​ថ្មី​​នេះ​​ទទួ​ល​បន្ទុក​ខាងបញ្ហា​សង្គមកិច្ច កិច្ចការការងារ និង​ហត្ថពលកម្ម ព្រម​ទាំង​បញ្ហា​ទាំង​ឡាយ ​ដែល​ប្រទា​ក់​​ប្រទងគ្នា។
• ក្នុង​សម័យ​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ​ ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​សម្តេច​ ប៉ែន នុត (ថ្ងៃទី១៧ ខែមេសា ១៩៧​៥ ដល់​ថ្ងៃទី១៤ ខែមេសា ១៩៧៦ និង​រដ្ឋាភិបាល​ ប៉ុល ពត (១៤ មេសា ១៩៧៦ ដល់ ៦ មករា ១៩៧៩) ពុំមាន​បង្កើ​ត​​ក្រសួង​ទទួ​ល​បន្ទុក​វិស័យ​ការងារ​ទេ។
ដំណាក់កាលចាប់ពីឆ្នាំ១៩៧៩ ដល់ឆ្នាំ១៩៩៣
• ក្រោយការ​​រំដោះពីរបបប្រល័យ​ពូជសាសន៍ខ្មែរក្រហម នាថ្ងៃទី៧ ខែមករា ១៩៧៩ ​ក្រុមប្រឹក្សា​ប្រជាជនបដិវត្ដន៍កម្ពុជា បានបង្កើ​ត​ “គណៈកម្មាធិការ​​សង្គមកិច្ច” នៅថ្ងៃទី២៤ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៧៩ ថ្នាក់​ស្មើក្រសួង​ ដឹកនាំដោយ លោក នៅ សាមុំ ​សម្រាប់​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​សង្គម​កិច្ច គឺយុទ្ធជនពិការ និង​កុមារកំព្រា ស្ត្រី​មេម៉ាយ និង​ចាស់ជរា ដែល​បន្សល់ទុក​ពីរបប​​ខ្មែរ​ក្រហម​។
• រហូតដល់ ឆ្នាំ១៩៨​៥​ គណៈកម្មាធិការ​​សង្គមកិច្ច ត្រូវបានប្ដូរ និង​បង្កើត​ជា ក្រសួង​យុទ្ធជន​ពិការ-សង្គមកិច្ច តាម​​ក្រឹត្យច្បាប់លេខ១៩ ក្រ.ច ថ្ងៃទី៥ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៨៥ ដែលមាន លោក​ ម៉ម សាប៊ុន ជារដ្ឋមន្ដ្រី​ ហើយ​រហូត​ដល់ឆ្នាំ​១៩៨៨ ទើប​មាន​ការ​ផ្ទេរភារកិច្ច​ លោក កុយ ប៊ុនថា មកជារដ្ឋមន្ត្រីក្រសួង​យុទ្ធជនពិការ-សង្គមកិច្ច ​វិញ តាម​ក្រឹត្យ​លេខ៤៦ ក្រ ចុះថ្ងៃទី២០ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៨៨​។
• តួនាទីភារកិច្ច និង​រចនាសម្ព័ន្ធ​​ចាត់តាំងរបស់ក្រសួង​យុទ្ធជនពិការ-សង្គម​​​កិច្ច ត្រូវ​កំណត់ដោយ​អនុក្រឹត្យលេខ១៩ អនក្រ ចុះ​ថ្ងៃទី១៥ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៨៥ ដែល​មាន​រចនា​សម្ព័ន្ធ​តាំងពីថ្នាក់មជ្ឈិម រហូត​ដល់​ខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ សង្កាត់ ឃុំ។
• នៅឆ្នាំ​១៩៨៧ មាន​ការ​រើ​រៀបចំ​ឡើង​​វិញ​នូវ​រចនាសម្ព័ន្ធ​ក្រសួង​យុទ្ធជន​ពិការ និង​សង្គមកិច្ច តាមសេចក្តីសម្រេច​លេខ១០.៨៧​ យស.ចត ចុះថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ​១៩៨៧ ស្តីពី​ការ​បង្កើត​​ការិយាល័យ​ចំណុះនាយកដ្ឋាន ​​ក្រោមឱវាទ​ក្រសួង​យុទ្ធជនពិការ និង​សង្គម​កិច្ច ក្រសួង​នេះមាន​ការ​បង្កើត​ការិយា​ល័យ​​សរុប​ចំនួន ១៥ ក្នុង​នោះ​ចំណុះឱ្យ​មន្ទីរ ចំនួន ៣ ​ការិយាល័យ និងចំណុះឱ្យ​ថ្នាក់នាយកដ្ឋាន​ ចំនួន ១២ មាន​ នាយកដ្ឋានចាត់​តាំង, នាយកដ្ឋាន​​ផែនការ ហិរញ្ញវត្ថុ, នាយកដ្ឋាន​យុទ្ធជន​ពិការ, នាយកដ្ឋាន​​ចូលនិវត្តន៍សង្គ្រោះសង្គម និងនាយកដ្ឋាន​សម្រួ​ល​រាងកាយស្តារលទ្ធភាព​​ពលកម្ម។
• ក្រោយកិច្ចព្រមព្រៀងសន្ដិភាពទីក្រុងប៉ារីស ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៩១ ក្រសួងយុទ្ធជន​ពិការ-សង្គមកិច្ច ត្រូវបានប្តូរ និងបង្កើតទៅជា ក្រសួងការងារ និង​សង្គមកិច្ច​ តាមច្បាប់ស្តីពី​ការ​កែ​ប្រែឈ្មោះ ការចាត់តាំង​តួនាទី និង​ភារកិច្ច​របស់ទីស្តី​ការ​​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​យុទ្ធជនពិការ-សង្គមកិច្ច ដែល​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋសភា​អនុម័ត​នៅថ្ងៃទី៦ ខែមេសា និង​ត្រូវ​បាន​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​ដោយ​ក្រឹត្យលេខ៥៣ ក្រ ចុះថ្ងៃទី២ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩​២ ដើម្បីទទួលបន្ទុ​កបន្ថែមនូវវិស័យការងារតាម​ច្បាប់ស្តីពីការងារ ដែលទើប​រៀប​ចំ​​​ថ្មី។
• ច្បាប់ការងារ ឆ្នាំ១៩៩២ បានរៀបចំឡើងដោយនាយកដ្ឋាន​បៀវត្សពលកម្ម នៃក្រសួងផែនការ មិនមែនដោយក្រសួងយុទ្ធជនពិការ និងសង្គម​កិច្ចទេ និង​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋសភាអនុម័ត​​នៅថ្ងៃទី១១ ខែសីហា ឆ្នាំ​១៩៩២ និងបានប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​តាមក្រឹត្យ​លេខ៩៩ ក្រ ចុះថ្ងៃទី១៣ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៩២។
• ក្រសួងការងារ និង​សង្គមកិច្ច​ ដែល​បានបង្កើតឡើងនាពេល​នោះ មាន លោក ដូ សូហាន់ ជារដ្ឋមន្ត្រី ដែលត្រូវតែង​​តាំ​ង​ដោយ​ក្រឹត្យលេខ ៦០ ក្រ ចុះថ្ងៃទី២ ខែឧសភា ឆ្នាំ​១៩៩២ និង​ក្រោយមកមាន​​​ការ​​តែងតាំង លោក ស៊ុយ សែម ពីអនុរដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួង​ផែនការ មកជាអនុរដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការងារ និង​សង្គមកិច្ច តាមក្រឹត្យលេខ ៩៦ ក្រ ចុះថ្ងៃទី១ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៩២។​
• ការ​រៀបចំ និងការ​ប្រព្រឹត្តទៅ​នៃ​ទីស្តីការ​ក្រសួង​ការងារ និង​សង្គមកិច្ច ត្រូវ​​កំណត់​ដោយ​អនុក្រឹត្យ​លេខ៤ អនក្រ. ចុះថ្ងៃទី ៤ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៩៣។
ដំណាក់កាលចាប់ពីឆ្នាំ១៩៩៣ មកទល់បច្ចុប្បន្ន
• នៅក្រោយកិច្ចព្រមព្រៀងទីក្រុង​ប៉ារីស នាថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៩១ ការបោះ​ឆ្នោតក្រោម​​​ការ​ចាត់ចែង​ដោយ អ៊ុន តាក់ ត្រូវបានរៀបចំឡើងពីថ្ងៃទី២៣-២៨ ខែឧសភា ឆ្នាំ១៩៩៣​។ នៅក្រោយ​ការ​បោះឆ្នោត​នេះ រដ្ឋាភិបាល​ជាតិ​​បណ្តោះ​អាសន្ននៃកម្ពុជា ​​ត្រូវ​បាន​បង្កើតឡើង​នៅថ្ងៃទី១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៩៣ តាម​ក្រឹត្យចុះថ្ងៃទី​២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៩៣។
• ការ​តែង​តាំង​សមាសភាព​រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី១ នៃ​រដ្ឋសភា បាន​ទទួល​សេច​ក្តីអនុម័តទុ​ក​ចិត្ត​​ពីរដ្ឋសភា ​នៅថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ១៩៩៣ ហើយ​ត្រូវបាន​តែង​តាំង​ជាផ្លូវការ​​តាម ព្រះរាជក្រឹត្យ​​ចុះថ្ងៃទី១ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដោយដំណាក់កាលនោះ ក្រសួង​សង្គមកិច្ច និងការងារ ​ត្រូវ​បាន​ច្របាច់បញ្ចូល​ជាមួយក្រសួង​អតីតយុទ្ធជន ​ដែល​មាន​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​​បណ្តោះអាសន្ន ថ្ងៃទី១ ខែកក្កដា​ មកជា ក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការងារ និងអតីតយុទ្ធជន ដែលក្រសួង​នេះ​ត្រូវ​​ដឹកនាំដោយរដ្ឋលេខាធិការមួយ​រូប​។
• ច្បាប់ការងារឆ្នាំ​១៩៩២ ព្រមទាំង​ឯកសារ​​​ផ្សេងៗ​​ស្តីពីការងា​រ ត្រូវបាន​ក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការងារ និង​អតីតយុទ្ធជន យកមក​ធ្វើជាមូលដ្ឋាន ​ដើម្បី​កែលម្អសារជាថ្មីឱ្យ​ស្រប​​​​តាម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដោយមាន​ការ​ជួយឧបត្ថម្ភពីអង្គការ​អន្តរជាតិខាងការ​ងារ (ILO) ជំនា​ញ​​ការក្រសួង​ការងារ​បារាំង វិទ្យាស្ថាន​ការងារ​សេរីអាម៉េរិកអាស៊ី (AAPLI) ហើយ​បាន​ប្រកាសឱ្យ​ប្រើ​​តាម​​ព្រះរាជក្រម​លេខ ជស/រកម/០៣៩៧/០១ ចុះថ្ងៃទី​១៣ ខែមីនា ឆ្នាំ​១៩៩៧ ក្រោម​ចំណងជើងថា ​​«ច្បាប់​ស្តីពី​ការងារ»។
• ក្នុងឆ្នាំ​១៩៩៦ ទើបមាន​​ព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/០១​៩​៦/១៧ ចុះ​ថ្ងៃទី២៤ ខែមករា ឆ្នាំ១៩៩៦ ស្តីពីការបង្កើតក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការងារ និងអតីតយុទ្ធជន និងមានអនុក្រឹត្យលេខ​​៥៦ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី២៣ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ១៩៩​៧ ស្តីពី​ការរៀបចំ និងប្រព្រឹត្តិ​ទៅរបស់ក្រសួងសង្គមកិច្ច ការងារ និងអតីតយុទ្ធជន។
• ក្រោយ​ការ​បោះឆ្នោតជ្រើសតាំង​តំណាងរាស្ត្រ នីតិកាលទី២ ​នាថ្ងៃទី២៦ ខែកក្កដា ឆ្នាំ​១៩៩៨ សមាស​ភាព​រាជរដ្ឋាភិបាលថ្មី ត្រូវបាន​​តែងតាំងតាមព្រះរាជក្រម​ លេខ​ នស​/​រក​​​ម/១១៩៨/៧២ ចុះថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​១៩៩៨ ក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការងារ និងអតីតយុទ្ធជន ត្រូវ​បានប្តូរឈ្មោះ និង​បង្កើត​​ទៅជា ​ក្រសួង​​សង្គម​កិច្ច ការងារ បណ្តុះបណ្តាល​​​វិជ្ជាជីវៈ និង​យុវនីតិសម្បទា​។
• រហូត​ដល់ឆ្នាំ​១៩៩៩ ទើប​មាន​ច្បាប់បង្កើត​ក្រសួង​​នេះ ​តាមរយៈព្រះរាជក្រម​​លេខ នស/រកម/០៦៩៩/០៦ ចុះ​ថ្ងៃទី​១៧ ខែ​មិថុនា ឆ្នាំ​១៩៩៩ ដែលមា​ន​​សមត្ថកិច្ច​ដឹក​នាំ និង​គ្រប់គ្រង​​វិស័យ​សង្គមកិច្ច វិស័យ​ការងារ វិស័យ​​បណ្តុះ​​​បណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​​យុវ​នីតិ​សម្បទានៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​​។ ចំណែក​ឯវិស័យ​​អតីតយុទ្ធជន ត្រូវ​បានបញ្ចូ​ល​​ទៅក្នុង​អតីតក្រសួង​កិច្ច​ការនារី ដោយ​បាន​ប្តូរ និង​បង្កើត​ជា​​ក្រសួង​កិច្ចការនារី និង​អតីតយុទ្ធជនវិញ។
• ក្រោយការ​បង្កើត​ក្រសួង​នេះ រាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈអនុក្រឹត្យលេខ៨២ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៣០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ​១៩៩៨ បាន​ផ្ទេរទីស្តីការ រួមទាំង​ចលនទ្រព្យ និង​អចលនទ្រព្យ​​នៃអតីតក្រសួងសង្គមកិច្ច ការងារ និង​អតីតយុទ្ធជន ឱ្យ​មកស្ថិតក្រោម​ការគ្រប់គ្រង​របស់ក្រសួ​ង​​សង្គមកិច្ច ការងារ បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង​យុវនីតិសម្បទា។ ក្របខណ្ឌ​មន្ត្រីរាជការ ក៏ត្រូវបាន​ផ្ទេរមកក្រសួ​ង​​បង្កើត​ថ្មីនេះដែរ លើ​ក​លែង​តែ​ក្របខណ្ឌ​មន្ត្រីរាជការ​​នៃ នាយកដ្ឋាន​សោធន អតីតយុទ្ធជន និង​នាយកដ្ឋាន​អភិវឌ្ឍន៍​អតីតយុទ្ធជន ព្រមទាំង​​ក្របខណ្ឌ​មន្ត្រីរាជការ​នៅអង្គភាពមូលដ្ឋាន ​ដែល​បម្រើការ​​ងារ​វិស័យ​អតីតយុទ្ធជនរបស់អតីតក្រសួង​សង្គមកិច្ច​ការងារ និង​អតីតយុទ្ធជន ដែលត្រូវផ្ទេរទៅក្រសួង​​កិច្ចការ​នារី និ​ងអតីតយុទ្ធជនដែលបានបង្កើតថ្មីវិញ។ រហូត​ដល់ឆ្នាំ១៩៩៩ រចនាសម្ព័ន្ធ​គ្រប់​គ្រង​របស់ក្រសួង​ក៏​ត្រូវបាន​រៀបចំ ​តាម​អនុក្រឹត្យលេខ៨៧ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៤ ខែតុលា ឆ្នាំ​១៩៩៩ ស្តីពីការ​រៀបចំ និង​ការ​​ប្រព្រឹត្តទៅ​របស់ក្រសួង​សង្គមកិច្ច ការ​ងារ បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​យុវនីតិសម្បទា។
• នៅ​ឆ្នាំ​២០០៥ ក្នុងរាជរដ្ឋាភិបាល​ នីតិកាល​ទី៣ នៃរដ្ឋសភា ​ក្រសួង​សង្គម​កិច្ច ការ​ងារ បណ្តុះបណ្តាល​​​​វិជ្ជាជីវៈ និង​យុវនីតិសម្បទា​ ក៏​ត្រូវ​បាន​កែសម្រួល និង​បង្កើត​ទៅជា ក្រសួ​ង​ការងារ និងបណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ តាមរយៈព្រះរាជក្រមលេខ នស/រកម/​០១០៥​/​០០៣ ចុះថ្ងៃទី១៧ ខែមករា ឆ្នាំ២០​០៥ ដែលប្រកាសឱ្យប្រើច្បាប់ស្តីពីការ​បង្កើត​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ ដែល​មានសមត្ថកិច្ច​ដឹកនាំ ​និង​គ្រប់គ្រង​វិស័យ​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​​​វិជ្ជាជីវៈនៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។ ការ​បង្កើត​នូវ​ក្រសួង​ថ្មី​នេះ គឺដោយផ្អែកលើមូលដ្ឋាន នៃការកាត់​យក​វិស័យការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ពី​ក្រសួងសង្គមកិច្ច ការ​ងារ បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និងយុវនីតិសម្បទា និងវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាល​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ពីក្រសួ​ង​អប់រំ យុវជន និងកីឡា ដើម្បី​​ឱ្យ​ដើរស្រប​តាម​ដំណើរ​វិវដ្ដនៃ​សង្គម និង​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ​នា​ពេល​នោះ​។
• រចនាសម្ព័ន្ធ​ថ្មីរបស់​ក្រសួង​​ត្រូវ​បានរៀបចំ​​ចំនួន​បីដង គឺលើកទីមួយតាម​រយៈ អនុក្រឹត្យ​​លេខ៥២ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី១ ខែមករា ឆ្នាំ​២០០៥​ ស្តីពី​ការ​រៀប​ចំ និង​ការ​ប្រព្រឹត្តទៅរបស់ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និងលើកទីពីរតាមរយៈអនុក្រឹត្យលេខ២៨៣ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី១៤ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០១៤ ស្តីពី​​ការ​រៀបចំ និង​ការ​ប្រព្រឹត្តទៅរបស់ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​ប្រកាស​​​បន្ត​បន្ទាប់​សម្រាប់អនុវត្ត​អនុក្រឹត្យ​នេះ
• ​នៅឆ្នាំ២០២៥ រចនាសម្ព័ន្ធ​ក្រសួងក៏​ត្រូវ​បាន​កែសម្រួល​បន្ថែម​ទៀត តាមអនុក្រឹត្យលេខ២៣៦ អនក្រ.បក ចុះថ្ងៃទី៣ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ស្តីពី​​ការ​រៀបចំនិង​ការ​ប្រព្រឹត្តទៅរបស់ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ និង​ប្រកាស​​​បន្ត​បន្ទាប់​​សម្រាប់អនុវត្ត​អនុក្រឹត្យ​នេះ។ ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានភារកិច្ចដូចតទៅ៖
១. ដឹកនាំគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យការងារ រួមមាន៖
• បំពេញមុខងារក្នុងក្របខ័ណ្ឌសមត្ថកិច្ចផ្តល់ដោយច្បាប់ស្តីពីការងារ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យការងារ និងការដោះស្រាយវិវាទការងារក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ។
• បំពេញមុខងារក្នុងក្របខ័ណ្ឌសមត្ថកិច្ចផ្តល់ដោយច្បាប់ស្ដីពីសហជីព និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងសេរីភាពអង្គការវិជ្ជាជីវៈ។
• បំពេញមុខងារក្នុងក្របខ័ណ្ឌសមត្ថកិច្ចផ្តល់ដោយច្បាប់ស្តីពីប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមា និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមារបស់កម្មករនិយោជិត។
• រៀបចំច្បាប់ គោលនយោបាយ ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យការងារ និងបទដ្ឋានអន្តរជាតិខាងការងារ។
• អភិវឌ្ឍនិងអនុវត្តគោលនយោបាយទីផ្សារការងារសកម្ម ដោយប្រើប្រាស់ចំណាត់ថ្នាក់ស្ដង់ដា វិស័យសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា និងចំណាត់ថ្នាក់ស្តង់ដាមុខរបរកម្ពុជា ស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារ ក្នុងនិងក្រៅប្រទេស។
• ផ្តល់សេវាការងារនិងសេវាប្រឹក្សាយោបល់ និងមគ្គទេសក៍អាជីពការងារនិងវិជ្ជាជីវៈ ព្រមទាំងលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពនៃដំណើរការទីផ្សារការងារ។
• គ្រប់គ្រងមុខរបរនិងការងារក្នុងនិងក្រៅប្រទេស និងមុខរបរនិងការងារជនបរទេស។
• ដឹកនាំនិងគ្រប់គ្រងការធ្វើអធិការកិច្ចការងារ ក្នុងការលើកកម្ពស់លក្ខខណ្ឌការងារ សុវត្ថិភាព និងសុខភាពការងារ និងលក្ខខណ្ឌការងារសម្រាប់កម្មករនិយោជិតវ័យក្មេង។
• សិក្សាស្រាវជ្រាវ រៀបចំគោលនយោបាយ និងសម្របសម្រួលការចរចាប្រាក់ឈ្នួលអប្បបរមា។
• ការពារសិទ្ធិនិងអត្ថប្រយោជន៍ស្របច្បាប់របស់កម្មករនិយោជិតនៃវិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងប្រព័ន្ធ និងក្រៅប្រព័ន្ធ។
• គ្រប់គ្រងការអនុវត្តកាតព្វកិច្ចហ្វឹកហ្វឺនកូនជាង ការទទួលយកកម្មសិក្សាការី ឬការហាត់ការ របស់សិស្ស និស្សិត នៅតាមសហគ្រាស ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ។
• គ្រប់គ្រងនិងលើកកម្ពស់យន្តការដោះស្រាយវិវាទការងារក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការ បង្ការ និងទប់ស្កាត់កូដកម្មនិងឡុកអៅខុសច្បាប់ ព្រមទាំងធានាសុខដុមនីយកម្មនៃទំនាក់ទំនងវិជ្ជាជីវៈ។
• ចុះបញ្ជីអង្គការវិជ្ជាជីវៈស្របតាមច្បាប់ស្តីពីសហជីព។
• គាំទ្រ តាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើការគ្រប់គ្រង ការចាត់ចែង និងការអនុវត្តមុខងារ ក្នុងវិស័យការងារ ដែលបានផ្ទេរទៅរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ។
២. ដឹកនាំ គ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យសន្តិសុខសង្គម រួមមាន៖
• បំពេញមុខងារក្នុងក្របខ័ណ្ឌសមត្ថកិច្ចផ្តល់ដោយច្បាប់ស្តីពីរបបសន្តិសុខសង្គម និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យសន្តិសុខសង្គម។
• រៀបចំច្បាប់ គោលនយោបាយ ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹង វិស័យសន្តិសុខសង្គម។
• ដឹកនាំ តម្រង់ទិស និងអភិវឌ្ឍប្រព័ន្ធសន្តិសុខសង្គម និងគ្រប់គ្រងការអនុវត្តរបបសន្តិសុខសង្គម ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព តម្លាភាព និងគណនេយ្យភាព។
• ធានាប្រសិទ្ធភាពនិងគុណភាពនៃការផ្តល់សេវា និងតាវកាលិក ដល់សមាជិកបេឡាជាតិសន្តិសុខសង្គម ប្រកបដោយគណនេយ្យភាពនិងតម្លាភាព។
• ប្រមូលនិងគ្រប់គ្រងភាគទានរបបសន្តិសុខសង្គម និងការវិនិយោគមូលនិធិសន្តិសុខសង្គម ប្រកបដោយគណនេយ្យភាព តម្លាភាព និងប្រសិទ្ធភាព។
• ដឹកនាំនិងគ្រប់គ្រងការធ្វើអធិការកិច្ចសន្តិសុខសង្គម។
៣. ដឹកនាំ គ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ​​​​​​​រួមមាន៖
• រៀបចំច្បាប់ គោលនយោបាយ ផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ និងលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ។
• រៀបចំនិងអភិវឌ្ឍស្តង់ដាជាតិសមត្ថភាព និងអនុវត្តការបណ្តុះបណ្តាលដោយផ្អែកលើ សមត្ថភាពស្របតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារក្នុងនិងក្រៅប្រទេស។
• រៀបចំកម្មវិធីសិក្សាសម្រាប់ការចុះកម្មសិក្សា ឬការហាត់ការរបស់សិស្ស និស្សិត នៅតាមសហគ្រាស ក្រុមហ៊ុន រោងចក្រ។
• គ្រប់គ្រងការប្រកួតប្រជែងជំនាញ ការធ្វើតេស្តវាយតម្លៃសមត្ថភាព និងការផ្តល់គុណវុឌ្ឍ ក្នុងវិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ។
• ចុះបញ្ចិកា គ្រប់គ្រង ត្រួតពិនិត្យនិងវាយតម្លៃទទួលស្គាល់គុណភាពគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ មជ្ឈមណ្ឌលវាយតម្លៃសមត្ថភាព និងអ្នកវាយតម្លៃសមត្ថភាព។
• គ្រប់គ្រងការចុះបញ្ជីទទួលស្គាល់និងលើកកម្ពស់សមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈនិងក្រមសីលធម៌វិស្វករកម្ពុជា។
• គាំទ្រ តាមដាន ត្រួតពិនិត្យ និងវាយតម្លៃលើការគ្រប់គ្រង ការចាត់ចែង និងការអនុវត្តមុខងារក្នុងវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវៈ ដែលបានផ្ទេរទៅរដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ។
៤. អនុវត្តភារកិច្ចផ្សេងទៀតតាមការប្រគល់ពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល។